SPOROČILO DRUŽINE ŠPENKO, KI JE ŽE DVAJSETO LETO POSTAVILA JASLICE V NAŠI CERKVI
Mama Andreja, oče Tone, sinova Anton in Krištof Špenko
ECCE HOMO, QUID FECISTI!
Letos je prav posebno jasličarsko leto iz več pogledov, zato si jaslice zaslužijo dodatno obrazložitev za obiskovalce naše frančiškanske cerkve. Mineva 800 let od postavitve prvih jaslic v Grecciu, kjer jih je sv. Frančišek postavil leta 1223, ko se je vračal iz Rima in mu ni pravočasno uspelo priti nazaj v Assisi. Ustavil se je v vasi Greccio in v votlini skupaj z vaščani pripravil prve žive jaslice v zgodovini. Hkrati je letos tudi 20 leto ko družina Špenko postavlja jaslice v frančiškanski cerkvi v Kamniku pod Frančiškovim oltarjem. Letošnjo temo smo večkrat izbirali, menjali ideje, kaj bi letos postavili za to posebno obletnico. Nekaj, kar zaokrožuje naših 20 let, nekaj posebnega ob 800 letnici Frančiškovih jaslic, nekaj za ljudi, da bi od njih nekaj odnesli, nekaj kar spominja na prve jaslice. Postavili smo Kamniški ”lepi konec”, saj smo v 20 letih velikokrat postavljali jaslice prav v naš kraj. Vendar tokrat s spremembo; naš ”lepi konec” v poplavah. Namen jaslic je vedno bil in ostaja, da se ob njih spomnimo na vse tiste, najbolj zapostavljene, uboge, revne in prizadete, tako kot sta Marija in Jožef pričakala rojstvo našega Odrešenika v uboštvu. Letos se je Jezus pri nas pri frančiškanih rodil v poplavljeni kmetiji, v okoliščinah ki si jih lahko letos zelo dobro predstavljamo. Tako si predstavljamo da bi sv. Frančišek letos postavil jaslice, če bi se danes ustavil v našem kraju, se spomnil na vse tiste uboge, med katere Jezus z veseljem prihaja. Tema poplave pa ni le opominjanje na preteklost, ampak tudi opozarjanje na prihodnost. Čas je, da se sami zazremo v prihodnost, kakšna bo in kako bomo mi nanjo vplivali. Zakaj so nas poplave doletele? Ali nas Bog kaznuje? So vprašanja, ki bi se jih marsikdo vprašal. Prej so opozorilo na naše lastno ravnanje z Božjim stvarstvom. Frančišek, ki je imel tako rad vso naravo, vsa bitja, vse Božje stvarstvo pod bratom Soncem in sestro Luno in jo občudoval in hvalil v pesmi, besedi in molitvi, bi danes jokal, ko bi videl Božje stvarstvo danes, in kako ravnamo z njim.
ECCE HOMO, QUID FECISTI! Poglej Človek, kaj si storil!
This year is a very special for several reasons, which is why the nativity scene deserves additional explanation for visitors to our Franciscan church. 800 years have passed since the first nativity scene was built in Greccio, where St. Francis erected it in 1223 when he was returning from Rome and did not manage to get back to Assisi in time. He stopped in the village of Greccio and prepared the first living nativity scene in history together with the villagers. At the same time, this year also marks the 20th anniversary of the Špenko family setting ˇ up a nativity scene in the Franciscan church in Kamnik under the Franciscan altar. We have debated this year’s theme several times, exchanged ideas about what to put up this year, for this special anniversary. Something that rounds out our 20 years, something special for the 800th anniversary of the Franciscan nativity scene, something for people to take with them, something that reenacts the spirit of the first nativity scene. We built the ”beautiful end” of Kamnik, because in 20 years we have often built nativity scenes placed in our hometown. But this time with a change; our ”beautiful end” in floods. The purpose of the nativity scene has always been, and remains, to remember the most neglected, the poor and the downtrodden, just as Mary and Joseph awaited the birth of our Saviour in poverty. This year, Jesus was born here at the Franciscans in a flooded farm, in circumstances that we all can relate to this year. This is how we imagine St. Francis would build the nativity scene this year, if he were to stop in Kamnik, he would remember all those poor among whom Jesus is happy to come. The theme of the flood is not only a reminder of the past, but also a warning of the future. It is time for ourselves to look to the future, what it will be like and how we will influence it. Why did the floods hit us? Is God punishing us? These are questions that many people would ask themselves. Rather, they are a warning about our own treatment of God’s creation. Francis, who loved all nature, all creatures, all of God’s creation and praised it in song, word and prayer, would cry today if he saw God’s creation today, and how we treat it.
ECCE HOMO, QUID FECISTI! Look Man, what have you done!
Poplave so prišle, pa večkrat slišimo: so 50letne vode, to so 100letne, 200letne vode, to so 1000letne vode? Vse bolj pogoste so, pa si radi zatiskamo uči pred dejstvom ki nas pesti, dovolj je bilo, preveč je to za Božje stvarstvo. Bog nas opozarja! Narava nas opominja! Znanost nas svari! Sporočilo pa je isto. Naš planet smo dovolj segreli, tako zelo, da je letos odprto sredozemsko morje doseglo rekordnih 28 stopinj, prvič v zabeleženi zgodovini, rekordno je bilo tudi izhlapevanje vode in posledično rekordne tudi poplave. Večkrat, ko beremo Sveto pismo slišimo, kakšne kazni čakajo tiste grešijo, Pa nam Jezus večkrat reče vsem vam bo odpuščeno, kdor se kesa, kdor obžaluje. Ali nam bo res odpuščeno za vse kar počnemo naravi? Sam si večkrat mislim, da marsikaj kar piše v Svetem pismu govori o kazni, ki jo bomo mogli plačati ali oddelati tukaj na zemlji: Matej 5,26 ”Resnično, povem ti: Ne prideš od tam, dokler ne plačaš vse do zadnjega novčiča.” Pa nam o tem govori tudi znanost z istimi besedami in plačali bomo. Povprečna temperatura v Sloveniji se je dvignila za 2,3 stopinji, če bomo upoštevali smernice, trajnostnem razvoju in bolj čisti energiji, ki nam jih nalagajo Združeni narodi iz konference COP28, se bo temperatur dvignila skupaj za 5 stopinj, če jih ne bomo upoštevali in se zmenili za naravo pa skupaj kar za 7 stopinj.
Vir: https://meteo.arso.gov.si/uploads/ probase/www/climate/text/sl/publications/ povzetek-podnebnih-sprememb-temp-pad.pdf
Število zabeleženih naravnih nesreč na našem planetu pa je v obdobju 2000 – 2010 naraslo iz 3500 na 7000 v obdobju 2010 – 2020. Številka pa naj bi se v trenutnem desetletju povzpela na pričakovanih 14000 naravnih nesreč te kategorije.
The floods have come, yet we often hear: these are 50- year waters, or are they 100-year, 200-year waters, are they 1000-year waters? They are becoming more common, but we like to hide ourselves from the fact that plagues us, enough is enough, it is too much for God’s creation. God is warning us! Nature reminds us! Science warns us! But the message is the same. We have heated our planet enough, so much so that this year the open Mediterranean Sea reached a record 28 degrees, for the first time in recorded history, water evaporation was also at a record high and consequently also the floods. Many times, when we read the Bible, we hear what kind of punishment awaits those who sin, and Jesus tells us many times that all of you will be forgiven, whoever repents. Will we really be forgiven for everything we do to nature? I myself often think that much of what is written in the Bible speaks of the punishment here on earth: Matthew 5:26 ”Truly I tell you, you will not get out until you have paid the last penny.” Science also tells us about it in the same words. The average temperature in Slovenia rose by 2.3 degrees. If we follow the guidelines for sustainable development and cleaner energy imposed by the United Nations from the COP28 conference, the temperature will rise by a total of 5 degrees and if we do not by a total of 7 degrees. Source: https://meteo.arso.gov.si/uploads/ probase/www/climate/text/sl/publications/ povzetek-podnebnih-sprememb-temp-pad.pdf Recorded natural disasters from years 2000 – 2010 rise from 3500 to 7000 in years 2010 – 2020
Bela Velika planina simbolizira zimsko pravljico, bel božič in pesem White Christmas, ki poje: ”Sanjam, da je bel božič”. Zares, ostale so le še sanje, pa bomo lahko bel božič pri nas uvrstili med svetopisemske zgodbe, o katerih bomo prepričevali kasnejše generacije, da smo jih sploh kdaj imeli. Hkrati se tudi poslavljamo od naslova alpsko-ledeniške države, ko gledamo kot zadnja generacija, kako pred našimi očmi izginja še zadnji del našega Triglavskega ledenika. Jaslice, ki jih gledate, so tako tudi napoved prihodnosti. Kmalu ne bodo pomembne vojne, ozemlja, politično prepričanje ali verski konflikti… Svet bo poznal le eno vrsto beguncev, begunci podnebnih sprememb. Do leta 2050 je za pričakovati, da bo 1,2 milijarde prebivalcev našega planeta bežalo pred podnebnim spremembami:
Vir: https://www.zurich.com/en/media/ magazine/2022
Tako pa piše v Svetem pismu Matej 25,40 ”Resnično vam pravim, karkoli ste storili enemu teh najmanjših mojih bratov, ste storili meni”. Od nas je odvisno kaj bomo storili, kdaj si bomo nehali zatiskati oči, in rešili to Božje stvarstvo, ki ga je sveti Frančišek tako občudoval, ter začeli ravnati z naravo in vsem živim kot sebi enakim, prav tako kot je to počel sv. Frančišek v Umbriji ki jo imajo Italijani za prestolnico narave. Zgled nam je tako v tem jubilejnem letu prav sveti Frančišek, tudi prvi naravovarstvenik v zgodovini Cerkve. Pospremi nas lahko misel, da se vsak lahko spremeni in kaže pot drugih: Matej 5,13 ”Vi ste sol zemlje. Če pa se sol pokvari, s čim naj se osoli? Ni za drugo, kakor da se vrže proč in jo ljudje pohodijo. 14 Vi ste luč sveta. Mesto, ki stoji na gori, se ne more skriti. 15 Svetilke tudi ne prižigajo in ne postavljajo pod mernik, temveč na podstavek, in sveti vsem, ki so v hiši. 16 Tako naj vaša luč sveti pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela in slavili vašega Očeta, ki je v nebesih.”
The white ”Velika planina” symbolizes the winter fairy tale, White Christmas, which sings: ”I dream of a white Christmas”. It’s really becoming only a dream, and we will probably place it amongst biblical stories, about which we will try and convince later generations that it really happened. In the same time we are saying goodbye to the title of Alpine-glacier country. We are the last generation to watch our Triglav glacier disappearing. The nativity scene you are looking at is also a prediction of the future. Soon wars, territories, political beliefs or religious conflicts will not matter… the world will know only one type of refugee, climate change refugees. By 2050, it is expected that 1.2 billion inhabitants of our planet will flee from climate change: Source: https: // www. zurich. com/ en/ media/ magazine/ 2022/ and so it is written in the bible Matthew 25,40 ”Truly I tell you, whatever you did for one of the least of these brothers and sisters of mine, you did for me.”. It is up to us what we will do, when will we stop closing our eyes and save this creation of God, which St. Francis admired so much, and start treating nature and all living things as equals, just as St. Francis did in Umbria, which the Italians consider to be the capital of nature. Our example in this jubilee year is Saint Francis, who was also the first nature conservationist in the history of the Church. We can be accompanied by the thought that everyone can change and show others the way: Matthew 5:13 ”You are the salt of the earth. But if the salt loses its saltiness, how can it be made salty again? It is no longer good for anything, except to be thrown out and trampled underfoot. 14 You are the light of the world. A town built on a hill cannot be hidden. 15 Neither do people light a lamp and put it under a bowl. Instead they put it on its stand, and it gives light to everyone in the house. 16 In the same way, let your light shine before others, that they may see your good deeds and glorify your Father in heaven.
Predpraznični večeri so bili pri frančiškanih v Kamniku polni žlahtne glasbe
Ne le prepolna dvorana Doma kulture Kamnik, tudi dvorana in cerkev pri frančiškanih v Kamniku sta v predprazničnih večerih pokazali, kako veliko je navdušenje Kamničanov nad glasbo!
Dva čudovita glasbena večera sta bila kar se da lep uvod in priprava na prihajajoči božič.
V petek, 22. decembra zvečer, so na oder dvorane stopili »vrhunski glasbeniki svetovnega slovesa….«, kot jih je hudomušno napovedal p. Ciril Božič, »…sicer še ne danes, a najkasneje v par letih!« se je pošalil. Ob koncu predstave pa je bilo videti, da ta prihodnost za nekatere ni prav daleč. Nastopili so učenci, violinisti profesorja Janeza Klobčarja, pihalci profesorice Neže Gruden, harmonikar Nace Malešič in neverjetni čelistki Anamarija Graj in Tina Bizjak. Dvorano so od točke do točke polnili zasluženi aplavzi staršev, dedkov, babic in prijateljev, ki smo res uživali v nastopih. Za nekatere mlade glasbenike je bil važen že pogum, da s svojim instrumentom stopijo na oder, za mnoge je bi nastop pravo veselje. Večini pa je bil nastop prava radost ob melodijah, ki jih izvabljajo iz svojih instrumentov. Ob koncu sta zadonela Kraljevi ognjemet in Trije kralji v izvedbi pihalnega orkestra, ki je izzvali res navdušen aplavz. Hvala vsem mentorjem in učiteljem, ki so učence pripravili za ta imeniten nastop, predvsem organizatorici profesorici Neži Gruden.
V soboto, 23. decembra nas je v praznične dneve ponesel odličen koncert pevskega zbora Musica Viva iz Primskovega pri Kranju pod vodstvom Jana Gorjanca. Peli so že pri večerni sveti maši, v koncertnem delu pa so nas z božičnimi melodijami ponesli po mnogih deželah sveta. Pevci so gostovali pri nas že večkrat, saj jim radi prisluhnemo in jih znamo nagraditi z zasluzenim aplavzom.
Tudi božični večer nas je ponesel v svet lepih božičnih melodij. Koncert je pripravil domači pevski zbor Cantemus pod odličnim vodstvom dirigentke Uršule Jašovec.
Iskrena hvala vsem pevcem in glasbenikom, ki ste s svojimi nastopi pričarali lepoto praznikov pri frančiškanih v Kamniku.
Helena Kregar
Romarji iz Evrope so se zbrali k molitvi v naši cerkvi v Kamniku v soboto, 29. decembra 2023. Pridružil se jim je tudi župan Kamnika, g. Matej Slapar.
Fotografije je posnel prof. dr. Marko Vrabec.
Slike si lahko ogledate na tej povezavi >>>.
Ponedeljek, 25. december 2023, božič, ob 18.30:
Pri večerni praznični sv. maši je na koru pel mešani pevski zbor Cantemus pod vodstvom zborovodje Uršule Jašovec, po sv. maši pa so v polni cerkvi izvedli še božični koncert.
Prof. dr. Marko Vrabec je ujel slavje družinske božičnice (prizor postavitve živih jaslic, ki jih je postavil sv. Frančišek Asiški v Grecciu pred 800 leti: 1223 – 2023) in svete maše v svetem večeru, 24. decembra 2023, v Kamniku.
Slike si lahko ogledate na tej povezavi >>> .
Petek, 22. december 2023, 7. dan božične devetdnevnice: Po večerni sv. maši (18.30) je bil ob 19.30 predbožični koncert v novi samostanski dvorani. Nastopili so učenci Glasbene šole Kamnik in nam pripravili izredno vesel in domač dogodek. Koordinatorka nastopa je bila učiteljica trobil prof. Neža Gruden, na klavirju jih je spremljal prof. Janez Klobčar.
Sobota, 23. december 2023, 8. dan božične devetdnevnice, ob 19.15: Predbožični koncert v cerkvi. Nastopil je izredno kvaliteten mešani pevski zbor Musica Viva, Kranj – Primskovo, dirigent Jan Gorjanc-Daniso, na orglah jih je spremljala Kayoko Ikeda, doma z Japonske.
Predbožični koncert učencev Glasbene šole Kamnik, 22. decembra 2023.
Voščilo provincialnega ministra patra Marjan Čudna.
S provicialom patrom Marjanom Čudnom po sveti maši na dan vizitacije v Kamniku, 11. decembra 2023.
SKAVTI KAMNIK 1 so izdelali adventne venčke, božične voščilnice in spekli piškote, ki so jih ponudili pred cerkvijo po nedeljskih svetih mašah.
LUČ MIRU IZ BETLEHEMA 2023 nam bodo prinesli skavti v soboto zvečer, 16. decembra, ob 18.30. Letošnje geslo je »Premostimo in razsvetlimo«.
EVROPSKO SREČANJE MLADIH V LJUBLJANI bo od 28. decembra 2023 do 1. januarja 2024. Srečanje pripravlja Taizejska skupnost v sodelovanju z lokalnimi Cerkvami in podporo mesta Ljubljana. Povabljeni smo, da kdor more, sprejme v svoj dom mlade udeležence (najmanj dva). Tudi naš samostan in mladi Frančiškovi prijatelji so močno vpeti v pripravo, molitev in sprejem mladih romarjev.
MOLITEV V DUHU TAIZEJA v pripravi na to srečanje so pripravili naši Frančiškovi mladi prijatelji (FMP) 11. novembra in 8. decembra 2023.
PRIPRAVE NA MISIJON
MISIJON BO V NAŠI ŽUPNIJI od petka, 23. februarja, do nedelje, 3. marca 2024. Slovesen začetek dekanijskega misijona bo v nedeljo, 28. januarja 2024, ko bo z vsemi dekanijskimi duhovniki daroval sv. mašo v naši cerkvi ob 15. uri nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore OFM. S prvo adventno nedeljo smo začeli z molitvijo za misijon vsak dan pri vseh svetih mašah, do tedaj smo imeli skupno molitev le ob nedeljah.
POHOD V PRIPRAVI NA MISIJON je bil v soboto, 9. decembra 2023.Ob 9.00 so se pohodniki – romarji zbrali k molitvi in blagoslovu v naši cerkvi, nato peš v Tunjice, od tam v Podgorje in okrog 13. ure je bil sklep pohoda v župnijski cerkvi na Šutni. Pot je dolga približno 10 kilometrov. Romarje je spremljal misijonar kapucin brat Jakob Kunšič. Vso pot sta seveda prehodila tudi kamniški župnik in dekan g. Luka Demšar in duhovni pomočnik g. France Urbanija, nekdanji triglavski (dovški) župnik.
MOLITEV V PRIPRAVI NA MISIJON